Ενα κέντρο φιλοξενίας στα πρότυπα του Ελαιώνα στήνουν από χθες συνεργεία στο κλειστό γήπεδο του Γαλατσίου. Ήδη έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά των προσφύγων απο τη Βικτώρια ενώ στόχος είναι η πλατεία να έχει αδειάσει μέχρι την Κυριακή και οι πρόσφυγες να έχουν μετεγκατασταθεί στο κλειστό της λεωφόρου Βεΐκου.
Όπως λένε οι υπεύθυνοι,η ηλεκτροδότηση και η υδροδότηση του γηπέδου εχει αποκατασταθεί προκειμένου οι πρόσφυγες που θα φιλοξενηθούν να έχουν σίτιση και πλήρη στέγαση.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_tGRAuTbraStIJ9ZT9azo-6txrPJbj7hYLk74fMbkI0uDr09oiZmaAXsQyN3ZY8JCTFil7OxCrZhRVMDep0xXj5ftdrLiu-fumf7B59Jx1JeU-TmlXQeWuvv3-JTeX_UUFDfs8xuNeIeVs9P3vntwA0UPmD3iSSsSxIbJL0Sf-WkMpQ2Mc2=s0-d)
Σύμφωνα με πληροφορίες, η ΕΛΑΣ εξετάζει το ενδεχόμενο να περιφρουρεί την πλατεία Βικτωρίας ώστε οι πρόσφυγες να κατευθύνονται απευθείας στο Γαλάτσι.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_unxJ8aNeYsUjrb82QTZsf_CbPnvg38rWFsaeauajO3_I1RYByQ8U3rGVU4DJZgoxUF5zA30-N93sNwrVFomPBTeCrr-2jUE83atLutjNde6oWUZ-FGMZr8cCp0y-L427GPGOfS9TBfiKAdHJA20ZEnhVWNeTBsem70dxx0bIO-msR7VuCk=s0-d)
Προς το παρόν οι πρόσφυγες που εγκατέλειψαν το πρωί τη Βικτώρια παραμένουν σε σκηνές στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου την ωρα που φορτηγά μεταφέρουν νερά και εξοπλισμό.
0 Σχόλια